FILM Krásna Novoť

Pod Magurou 1059, 029 44 Rabča

Sme Vám k dispozícií: Po-Pia 08:00 - 16:00

KRÁSNA NOVOŤ

VZNIK FILMU

Film Krásna Novoť je výnimočným počinom.

Vôbec prvýkrát dal niekto v tejto časti Slovenska pokyn profesionálne zdokumentovať udalosti z našej regionálnej minulosti, aby sa na ne nezabudlo.

Pretože sú to už iba niekoľkí ľudia, čo si jasne a živo pamätajú na dobu, ktorá už neexistuje. Na dobu, ktorá pomáhala formovať aj nás samých.

Tento film nás má zobrať na cestu, na výpravu. K myšlienkam, o ktorých sme možno nikde predtým neuvažovali, do miest, kde môžeme načerpať z hodnôt predkov a zlepšiť náš život a naše spolužitie s ostatným.

Počas viac ako jedného roka sme sa osobne spoznali viac ako 17 ľudí. Priemerná dĺžka jedného takéhoto záznamu z rozhovorov je približne 1 a pol hodiny.

Spolu sme teda zaznamenali a pre ďalšie generácie uchovali bezmála 30 hodín kvalitného záznamu obsahujúceho vzácne informácie o vojne a pomeroch, hlade a kontingentoch, práci a zvyklostiach a mnoho ďalšieho.

Pán farár Štefan Hrbček sa staral o to, aby sme po natáčacom dni nemali prázdny žalúdok a takmer každý záver rozhovorov končil spoločným jedlom a modlitbou na novotskej Fare.

Pán Hrbček je mimochodom vychýrený kuchár a jeho umenie pečenia perfektnej pizze sa stále zlepšuje. Rozhodne choďte, a strávte s ním a s Bohom na fare nejaký čas. Takmer určite neodídete s prázdnym žalúdkom

Všetok tento ojedinelý materiál sa archivoval takým spôsobom, aby bolo možné nazrieť doň teraz či za 30 rokov, preskúmať ho a študovať, vyhotovovať z neho ďalšie videá a rozhovory, filmy a publikácie, uskutočňovať výskum či ich využiť pri referátoch a regionálnej výchove detí.

Použitá technika za viac ako 10 000€ predstavuje záruku toho, že aj v neskôr v budúcnosti je možné materiál spracovať aj vo veľkých formátoch a to bez zníženia jeho audio-vizuálnej kvality.

Pre príklad: rovnako dobre sa na ďalšie videá bude pozerať z mobilného telefónu či televízie, ako aj z obrovského formátu plátna v kinosále.

Záznamy ale aj kompletné prepisy z rozhovorov sa archivujú na pevnom disku a pripravuje sa na na prechod na takzvanú 1-2-3 zálohu – čo v preklade do ľudskej reči znamená, že tu tieto záznamy budú k dispozícii k nahliadnutiu či ďalšiemu použitiu aj v prípade kybernetického útoku, požiaru, krádeže či zlyhania disku a ďalšie.

Je na nás, aby sme uvažovali, ako môžeme bohatstvo ukryté v zaznamenaných príbehoch našich najstarších predkov ďalej spracovať, aby sa na to, kto sme a odkiaľ pochádzame, nikdy nezabudlo.

Naši najstarší opakovane odkazujú na Boha, o ruženci hovoria ako o zbrani proti vzájomnej zlobe a pobádajú nás, aby sme hľadeli nie iba na materiálnu časť nášho bytia, ale najmä na tú duchovnú: čo bude s mojimi blízkymi, keď už tu nebudú?

Čo bude s mojou dušou, keď zomriem aj ja? Okrem toho materiálneho, čo tu po sebe zanechám? Empatických potomkov a ľudí, ktorí myslia aj na potreby iných, alebo egoistov a bezcharakterných jedincov, hľadiacich len na vlastný prospech?

Pozrite si film a načerpajte z jeho prameňa.

Tím spoločnosti Monumentaling s.r.o.

FOTOGALÉRIA Z NATÁČANIA

Kontakt

Kontakujte nás

Každý superhrdina má svoj príbeh. Vy takisto. Nenasledujte príbehy iných, ale zaznamenajte a vytvorte si Váš vlastný.

kontaktný formulár

napíšte nám

[contact-form-7 id="286" title="standard"]